Kucsera Gábor világ,- és Európa-bajnok kajakos hivatalos honlapja

Interjúk
Interjúk : Kammerer és Kucsera: Ferrari a vízben!

Kammerer és Kucsera: Ferrari a vízben!

  2008.07.20. 10:47

Már az első edzésen érezték, nagyon összeillő kettőst alkotnak Sári Nándor döntése aranyat ér(he)t: 2005-ben a szakember javaslatára ült össze a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor kettős. A páratlanul sikeres páros augusztusban juthat ötről hatra: az eddig közösen begyűjtött két világ-, illetve három Európa-bajnoki elsőséghez Pekingben tehetnek hozzá egy olimpiait. Sőt kettőt is, de telhetetlenséggel senki sem vádolhatja a fiúkat: beérik egy arany- és egy ezüstéremmel…


Hány hónap szükségeltetett ahhoz, hogy összeszokjanak?

Kucsera Gábor: Sehány! Az első edzésen látni lehetett, hogy jók leszünk.

Kammerer Zoltán: Kapásból éreztük, hogy illünk egymáshoz. Szerintem elkerülhetetlen volt, hogy előbb-utóbb összeüljünk. Azt mondják, jól jártam, és én is így gondolom.

KG: Jelzem, én is jól jártam! KZ: Nem, te a legjobban jártál, én csak jól…

Barátok?

KG: Ha nem lennénk azok, talán nem is mennénk ilyen jól.

KZ: A viszonyunk már azelőtt is remek volt, hogy egy hajóba ültünk. Habár Kucsi sokáig alig mert köszönni, és félénken gratulált a sikereimhez…

KG: Persze, még aláírásokat is kértem…

KZ: No, fordítsuk komolyra a szót: minden szempontból kiegészítjük egymást, ami belőlem hiányzik, az benne megvan, és ez fordítva is igaz. Úgy szoktam jellemezni magunkat, hogy mi vagyunk a Ferrari, egyikünk a motor, másikunk a pilóta.

KG: Én vagyok a motor, Kamera pedig Schumacher. Vagy Massa…

Az elmúlt három évben mikor érezték úgy, hogy na, ennél jobb pályát nem mehettünk volna?

KZ: Ha jó formában vagyunk, mindig jól megyünk.

KG: Az idei Világkupa szerintem csodásan sikerült. Soha rosszabbat!

KZ: Egy fontos győzelem nekem is eszembe jutott: tavaly megnyertük az előolimpiát. Arra nagy szükségünk volt. Azt megelőzően nem úgy szerepeltünk a világbajnokságon, ahogy szerettünk volna, a kínai diadal kellett ahhoz, hogy visszatérjen a hitünk.

KG: Igen, igen, az valóban fontos volt. Főleg azok után, hogy milyen balszerencsés voltam tavaly. Az év végére szinte fejből fújtam az egészségügyi ábécét. Kötőhártya-gyulladással indult a kálváriám, kaptam rá szemcseppet, attól allergiás lettem… Majd eltört két lábujjam, aztán szenvedő alanya voltam egy autóbalesetnek.

Ennyi másoknak egy életre is sok.

KG: De nekem egy évre sem volt elég… A sort ugyanis még folytathatom: az Európa-bajnokság idején gyomorrontást kaptam, a hazatérésünk után újfent allergia kínzott, majd eljött a december, amikor a pechszéria betetőzéseként elszakadt a bokaszalagom.

Félve kérdezem: most hogy szolgál az egészsége?

KG: Köszönöm, minden rendben van. Azért gyorsan lekopogom.

KZ: Tessék, itt a fejem… Hála istennek, nekem sosem volt nagyobb problémám. Úgy tűnik, rám vigyáznak odafent. Ha már másokra nem…

Akarnak beszélni Kolonics Györgyről? Megértem, ha nem.

KZ: De, beszélhetünk Kolóról, talán jobb is így. Én azt gondolom, hogy nem a legjobb magyar sportolók egyike, hanem „a” legjobb magyar sportoló távozott el. Bárki bármit csinál, nyerhet akár három aranyat is, sosem lesz képes felülmúlni őt. S amit kevesen tudnak: Koló embernek még jobb volt, mint sportolónak. Rettenetesen fáj, hogy nincs köztünk. Nagyon furcsa lesz nélküle.

KG: Csak ismételni tudnám Kamera szavait. Annyit azonban feltetétlenül megjegyeznék: felháborít, hogy egyesek szerint a doppingszerek okozták Koló halálát. Ebből látszik, hogy sokan nem ismerték: még a C-vitamint is ötször bevizsgáltatta, mielőtt beszedte. Persze akik ilyen vádakkal rukkolnak ki, önmagukat minősítik.

Nem félnek?

KG: Őszinte leszek: a keddi tragédia másnapján úgy szálltam be a hajóba, hogy mi van, ha legközelebb velem történik ez. Aztán igyekeztem elhessegetni magamtól ezt a gondolatot, és mára talán sikerült. Nem is szabad, hogy ilyesmin rágódjunk, mert azzal csak magunknak ártanánk. Úgyhogy edzünk szépen és csendben, s majd meglátjuk, mi lesz.

Jó lenne már túl lenni az olimpián?

KZ: Jó lenne már Pekingben lenni!

KG: Jó lenne már versenyezni! Viszont a döntőn még nem akarok túl lenni.

Egyikük háromszoros ötkarikás bajnok, másikuk még nem nyert olimpiát. Ezen múlhat bármi is?

KZ: Semmi. Szerencsés vagyok, hogy Sydneyben és Athénban jól jött ki a lépés, ennyi. Egyébként a mi sportágunkban nincs nagy különbség a Vb, az Eb és az olimpia között. Tavaly és tavalyelőtt ugyanúgy edzettünk, mint az idén, és a nyári játékokon ugyanúgy külön szállodában lakunk, mint más világversenyeken, csak az utolsó egy-két napra költözünk be a faluba. Nincs is ezzel baj, mert így jobban tudunk pihenni és koncentrálni, hajnali kettőkor nem kell kiszólni az ablakon a győzelmét ünneplő jamaicai srácnak, hogy haver, légyszi, halkabban mulassál, mert reggel lesz a döntőm, és aludni szeretnék.

KG: Kamera rutinja sokat érhet. Miként az is, hogy az olimpiára újoncként készülök, így nem tudom, mi vár rám. Éppen ezért nem idegeskedem azon, hogy mi lesz Pekingben. Lesz, ami lesz, így vagyok vele.

Melyikőjük a nyugodtabb?

KG: Én.

KZ: Én.

Semmi drukk?

KZ: De, az van. Ám az akkor is van, ha szombat este autót vezetek. Különben azt vettem észre, hogy minél stresszesebb vagyok, annál jobban teljesítek.

KG: Na tessék, ebből is kiderült, hogy én vagyok a nyugodtabb…

Az nem idegesíti önöket, hogy mindenki aranyat vár a Kammerer, Kucsera kettőstől?

KG: Nem akarunk ezzel foglalkozni. Éppen ezért nem is bántuk, hogy az elmúlt hónapokban nem mi voltunk a fókuszban.

Melyik a kedvesebb szám, az ötszáz vagy az ezer méter?

KG: Mindkettőnek megvan a varázsa. Az ötszázon különösen izgalmas csatát vívhatunk a németekkel.

KZ: Az a kedvesebb, amelyiken győzünk. Azért jó, hogy előbb az ezret tudjuk le, mert másnap csak a táv fele vár ránk…

Lehet taktikázni?

KG: Régebben, a hetvenes, nyolcvanas években még lehetett, ma már nem.

KZ: Á! Még ezren sem. Elindulsz, mész, mész, mész, aztán célba érsz. A rajt és az első két húzás a kritikus, ha az jó, akkor nagyon rosszul már nem jöhetsz ki a dologból.

És ha nem jó?

KZ: Akkor is van remény. Erre csak egy példa: a tavalyi Európa-bajnokságon hatszáz méternél még másfél hajóhosszal vezettek a németek, de ezernél már mi jártunk az élen…

Pekingben is nyernek?

KG: Mindent megteszek azért, hogy olimpiai bajnok legyek!

KZ: Az a legfontosabb, hogy kihozzuk magunkból a maximumot. Annál többet, ami bennünk van, úgysem adhatunk. Ha ez nem elég a sikerhez, akkor gratulálunk az első helyezettnek. De két lehetőségünk lesz a győzelemre, és hiszem, hogy az egyiket kihasználjuk.

Az első, egyben az utolsó ajánlat: egy arany- és egy ezüstéremmel térnek haza Kínából.

KG: Elhozta magával az ezt garantáló papírt? Mert akkor elkérném a tollát, hogy azonnal aláírjam.

PROGRAM

A férfi K–2 1000 m előfutamait augusztus 18-án 9.30-tól, a középfutamokat augusztus 20-án 9.30-tól, míg a döntőt augusztus 22-én 9.30-tól rendezik meg. A K–2 500 méter előfutamait augusztus 19-én 9.30-tól, a középfutamokat augusztus 20-án 9.30-tól, míg a döntőt augusztus 23-án 9.30-tól tartják. A versenyzők mezőnytől függően, adott helyezések alapján kvalifikálhatják magukat egyenes ágon a döntőbe vagy a középfutamra.

A FAVORITOK

Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor

Két éve világbajnokok lettek Szegeden 1000 méteren, míg 500-on bronzérmet vehettek át . Ám a 2007-es – Kucsera sorozatos sérülései miatt balszerencsésnek mondható – év is több érmet tartogatott számukra: a duisburgi világbajnokságon például mindkét távon bronzérmet vehettek át. A szegedi Vk szenzációs győzelmei után a legnagyobb esélyesként kell emlegetnünk őket.

Ronald Rauhe, Tim Wieskötter

A németek az 500 méter legnagyobb urai. Olimpiai címvédők és hatszoros világbajnokok ezen a távon. Hét esztendő óta tartó uralmuk azonban megtört a szegedi Világkupán – Kammerer Zoltán és Kucsera Gábor fantasztikus versenyzéssel győzte le a németek szuperduóját.

Raman Pjatrusenka, Vagyim Mahnyev

A fehéroroszok a mezőny sötét lovai. A tavalyi pontevedrai Európa-bajnokságon és a 2003-as gainesville-i, valamint a 2007-es duisburgi világbajnokságon is egyaránt ezüstérmet vehettek át. Hogy mivel rukkolnak ki a pekingi olimpián? Tudásuk alapján dobogósok lehetnek, ám az is lehet, hogy csak a mezőny közepén zárnak.

Andreas Ihle, Martin Hollstein

A hosszabbik távon sokáig Kammererék nagy riválisaként kellett emlegetni az Andreas Ihle, Ruppert Wagner párost. Nos, Wagner számára elúszott az olimpia, Ihle pedig sokadik próbálkozásra új párra lelt Martin Hollstein személyében. A németek július első napjaiban szétlövésen döntötték el az indulás jogát, kérdés, hogy Ihle másfél hónap alatt menynyire érik össze Hollsteinnel.

Richard Dober, Andrew Willows

A kanadaiak duója az idén nagy menetelést mutatott be. A 2006-os szegedi világbajnokság ezüstérmesei egyaránt dobogósok lettek a szegedi és a duisburgi Világkupán, jelezvén: nem csak Adam Van Koeverdenből áll a kanadai férfi kajakszakág.

NS-TIPP A VÉGEREDMÉNYRE

1000 m

1. Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor (magyar)

2. Richard Dober, Andrew Willows (kanadai)

3. Andreas Ihle, Martin Hollstein (német)

500 m

1. Ronald Rauhe, Tim Wieskötter (német)

2. Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor (magyar)

3. Raman Pjatrusenka, Vagyim Mahnyev (fehérorosz)

NS SZAKÉRTŐ Győzhetnek 1000 méteren

„Azt hiszem, nem árulok el nagy titkot azzal, ha azt mondom a Kammerer Zoltán, Kucsera Gábor páros az egyik nagy aranyreményünk a pekingi olimpián. Kameráékat inkább ezer méteren tartom esélyesebbnek, hiszen ezen a távon kiválóan tudják kamatoztatni adottságaikat, technikailag abszolút a mezőny fölé tudnak nőni. Az idei versenyzésüket látva úgy hiszem, a legérettebb formájukat tudják nyújtani, sokkal jobban mennek, mint 2006-ban, amikor megnyerték a világbajnokságot. Pekingben számolniuk kell a franciákkal, a lengyelekkel, a svédekkel és a németekkel, no és minden olimpián akadnak meglepetések is. Bízom benne, hogy ebben a számban papírforma-eredmény születik. A rövidebbik távon szerintem a németek ismét verhetetlenek lesznek, Rauhe és Wieskötter gyorsasága egyedülálló a világon, így ötszáz méteren óriási szerencse kell ahhoz, hogy mint a szegedi Világkupán tették, ismét legyőzzék az olimpiai, világ- és Európa-bajnoki címvédőket.”

VÉLEMÉNYEK

HORVÁTH GÁBOR olimpiai bajnok kajakos

Dobogóra mindenképpen odaérhetnek a fiúk, természetesen ezer méteren ennél is többre lehetnek képesek. Bár én nem írnám le az ötszázat sem, hiszen az idén nagyon jól mentek ezen a távon is. Összeszokott egység az övék, ugyanis már harmadik éve versenyeznek együtt. Zoli nagyon jó sztrók, talán a világon a legjobb, és hatalmas rutinja van, míg Gáborban benne van a fiatalos lendület, és kellően motivált. Kucsi egyébként jó formát mutatott az idén, így azt gondolom, a jövőben akár egyesben is kiváló lehet. Kameráék a mezőnyt nagyon jól ismerik, ez pedig segítheti őket.

JANICS NATASA kétszeres olimpiai bajnok kajakos

Június óta együtt edzem a fiúkkal, akik, úgy hiszem, kiváló képességű versenyzők. Egyesben is elképesztő teljesítményre képesek, párosban pedig tökéletesen alkalmazkodnak egymáshoz. Nem sok olyan páros van a mezőnyben, amely technikailag felér hozzájuk. És a rutint még nem is említettem. Három év óta vannak együtt, és Kamera tapasztalata és keménysége, valamint Kucsi fiatalos ereje remekül illeszkedett egymáshoz.

ANGYAL ZOLTÁN szövetségi kapitány

Kammerer Zoltán és Kucsera Gábor a papírforma szerint a legnagyobb esélyese az 1000 párosnak Pekingben. Hogy miért? Mert a táv minden szakaszán képesek magas szintű teljesítményt nyújtani. Kiváló a rajtjuk, remek az utazósebességük, és mindezt elképesztő hajrával tudják megfejelni. Mondhatom azt is, ők azok, akik képesek a többieket irányítani, akár az élen vannak, akár a mezőnyben haladnak. Úgy gondolom, nemcsak állóképességben, hanem gyorsaságban is sokat fejlődtek, így ötszáz méteren sem játszanak alárendelt szerepet az abszolút favorit német duóval, Ronald Rauhéval és Tim Wieskötterrel szemben. Sőt lélektani szempontból fontos, hogy a szegedi Világkupán legyőzték a német párost, ami egyfajta bizonytalanságot kelthet ellenfelükben. És bár a múlt eredményei alapján ezen a távon a második-harmadik hely tűnik elérhető célnak, az is megeshet, hogy meglepetést szereznek a srácok.

BOCZKÓ GÁBOR olimpiai ezüstérmes párbajtőrvívó

Néhány éve elkezdtem lejárni Kammerer Zoliékkal jégkorongozni, nagyon kemény, másfél órás edzések ezek, hetente kétszer. Aztán a pályán kívül is többször összefutottunk, elmentem Szegedre szurkolni nekik, ők is viszonoznák ezt, de a mi fegyvernemünkben Magyarországon nem tartanak világszínvonalú versenyt. Ketten nagyon egymásra találtak a hajóban és a civil életükben is, ennek lehet a gyümölcse, hogy amióta összeálltak, mindig nyernek valahol, és most is mindkét számban éremesélyesek. A két számból az egyiket mindenképpen megnyerik, ebben biztos vagyok, de akár a duplázás is sikerülhet, persze sok mindentől függ ez, többek között a napi formától és az időjárástól.

HAJDÚ B. ISTVÁN sportriporter

Az, hogy a kajak-kenu csapat egyik legnagyobb vezéregyénisége távozott a héten az élők sorából, az esélylatolgatásnál megkerülhetetlen, hiszen nem tudhatjuk, kit mennyire vet vissza ez a szörnyű tragédia. Mégis azt mondom: Kammerer Zoltán és Kucsera Gábor győzelmi esélyekkel indul mindkét távon. A mezőnyben mindenki erős fizikailag, de Kameránál mentálisan erősebb vezérevezőst nem ismerek. Ha Kucsera a párjára figyel, ha kizárja az olimpiát övező felhajtást, akkor, azt hiszem, ebben a borzasztóan erős mezőnyben legalább az egyik távon aranyérmesek lehetnek. Ráadásul Kammerer tudja, milyen győzni, az olimpia számára abszolút sikertörténet, és társában talán fiatalkori önmagát látja. Remélem azt is, hogy Kammerer megszakítja azt a rossz sorozatot, hogy a magyar zászlóvivő még sohasem győzött azon az olimpián, ahol a csapatot vezette.

Forrás: nso.hu

 
Menü


Kucsera Gábor Magyarország egyik legsikeresebb férfi kajakosa volt. Többszörös világ- és Európa-bajnok. Kétszeres Olimpiai negyedik helyezett. 

Vissza a természetbe, vissza a kütyümentes élményekhez.
A legtöbb szülő nagyon szereti, ha gyermeke értékesen és sok új élményt szervezve tölti az idejét, vidám és biztonságos környezetben. Ezért hoztuk létre a KucsiTanya gyermektáborait.
 
 
Büszkék vagyunk rá, hogy a Pelso termékek nagykövetei, és egyben a márka legnagyobb forgalmazói lehetünk. Nagyon jó érzés, hogy olyan emberekkel dolgozhatunk együtt, akiknek hasonló a gondolkodásmódjuk és céljaik, és örömmel tölt el, hogy nemcsak a Pelso képviselői lehetünk, hanem aktívan részt is vehetünk a közös munkában.
 
 
Kucsera Gábor fontos feladatot kapott a Ferencvárosnál. A kétszeres világbajnok kajakozót nevezték ki a Ferencvárosi TC kajak-kenu szakosztályának élére.
 
 
Segíts, hogy segíthessünk! Az Egy Lépéssel Több Alapítvány programjának keretein belül lehetőség nyílik 1 éven keresztül beteg gyermekeket gondozó vagy nevelő családok támogatására.