Hírek : Fábiánné Rozsnyói Katalin: Nem tragédia, ha legyőzik egymást |
Fábiánné Rozsnyói Katalin: Nem tragédia, ha legyőzik egymást
2014.06.13. 15:18
Hét vasasos versenyző utazik a brandenburgi Európa-bajnokságra, Fábiánné Rozsnyói Katalin fiai az egész magyar mezőnyt sokkolták a szegedi válogatón. Kati nénivel beszélgettünk, aki szerint nem történt semmi különös, csak kezd beérni a kemény munka gyümölcse.
Ahogy Kati nénit ismerem, már jó előre tudta, hogy majdnem az egész Vasas-csapat ott lesz az Európa-bajnokságon…
- Nem tudtam, azt viszont igen, hogy mit kell csinálnunk ahhoz, hogy legyen esély ilyen eredmények elérésére. Tisztában vagyok vele, hogy máshol milyen módszerekkel készülnek, ezért bíztam benne, hogy ki fog jönni a mi munkánk eredménye, és realizálódik a különbség az ellenfelekhez képest.
Mindenesetre, érdekesen indult az Európa-bajnoki válogató. Az olimpiai ezüstérmes négyesünk helyett a másik vasasos kvartett kvalifikálta magát Brandenburgba. Ez azért meglepte kicsit?
- Meglepetésnek nem mondanám, de érdekes szituáció. A válogató előtti világkupán a szövetségi kapitány egy teljesen más összetételű négyest indított Pauman Daniék mellett, amiben csak két vasasos ült. Én azt nem feltétlenül tartottam a legerősebb egységnek, de ebbe nem volt beleszólásom, a válogatóra viszont már úgy raktam össze a másik négyest, ahogy én akartam. Sokat próbálgattam, cserélgettem a helyeket, sőt az embereket is, aztán végül a Schenk-Szalai-Kucsera-Kugler formáció mellett döntöttem.
Ami bejött.
- Pedig az előbb említettek miatt gyakorlatilag kétszer tudtak pályát menni ebben az összetételben. De mivel ismertem egyénileg a munkájukat, gondoltam, hogy szoros versenyben lesznek az olimpiai ezüstös négyessel. Ehhez képest végül nem is lett annyira szoros, és megverték őket.
Pedig Kammerer Zoltán és a vasasos fiúk jó hosszú ideje nem találtak itthon legyőzőre ezt megelőzően.
- Nem baj, éppen itt volt már az ideje, hogy így alakuljon. Ettől biztosan észbe kapnak. Már ősszel is elmondtam, hogy azzal, hogy többen vagyunk a Vasasban, éppen az a célom, hogy legyen belső konkurencia, és húzzák egymást a versenyzők. Az pedig nem tragédia, ha házon belül oda-vissza legyőzik egymást néha, ettől csak mindenki még keményebben fog dolgozni.
Mégis furcsa azért ez a helyzet. Változott a légkör csapaton belül a válogató óta?
- Nem, továbbra is jó a hangulat. Talán egy kis feszültség van, de fel sem merül, hogy fúrják egymást. Ezek értelmes, okos fiúk, akik remek csapatot alkotnak, ezt bizonyították azzal is, ahogy segítették egymást a válogató további számaiban. Csak nekem lett most egy kicsit több munkám, mert a két négyessel külön kell edzenünk, de ez nem probléma.
Ha esetleg mégis valami olyat tapasztal csapaton belül, amit nem tart helyesnek, akkor mit csinál?
- Hát ez elég egyszerű, ilyenkor annyit mondok nekik, hogy nem! Higgye el, ennyi elég szokott lenni. Egyszerűen meg kell oldaniuk ezt a helyzetet, csináljanak csak presztízskérdést minden edzésből, és győzzön a jobbik.
Ehhez az is kell nyilván, hogy vakon bízzanak az edzőjükben…
- Azért azt ők is jól tudják, hogy a két négyest például sosem fogom kijátszani egymás ellen. A helyzet egyébként nem bonyolult, lemegy az Eb ebben a felállásban, utána pedig az az egység fog utazni a világbajnokságra, amelyik a jobb. Az biztos, hogy az olimpiai ezüstérmesek most nagyon fel fogják szívni magukat, ezt már a válogató óta eltelt pár nap alatt is látom rajtuk.
Ne csak a négyesekről beszéljünk. Itt van például a Tóth-Kulifai páros, akik két számban is nyertek a válogatón. Az első nap utáni csalódottság doppingolhatta ennyire őket?
- Biztos, hogy az is benne volt. Ők ketten ugye már voltak így együtt világbajnokok, és ugyan itt is kipróbáltam mindenkit mindenkivel, de egyértelmű volt, hogy ők a legjobban összeszokottak. Persze még ez sem egy végleges állapot, hiszen a következő két évre tervezünk elsősorban, a végső állomás pedig az olimpia.
Amellett azért nem lehet szó nélkül elmenni, hogy Kulifaiék az olimpiai bajnok Dombi-Kökény párost győzték le, akik ennek hatására nem is folytatják együtt a versenyzést.
- Nem lepett meg, hogy így történt. A mi párosunk sosem volt tőlük sokkal lemaradva, és mivel látom, hogy az én fiaim mit edzenek, így gondoltam, hogy eljön egyszer ez a pillanat.
Kammerer Zoltán sztorija sem mindennapi, ő a négyes helyett ezer egyesben lesz ott az Európa-bajnokságon…
- Igen, utoljára 1996-ban volt kint világversenyen egyesben. De nincs mese, most, hogy kivívta az Eb-szereplést, ott a helye, még ha esetleg szokatlan is lesz számára.
Pauman Dani ötezres győzelméhez mit szólt?
- Csipkednie kellett magát, hogy ne mellettem ülve, a tévében nézze az Eb-t, de megoldotta végül ő is.
Az eddigiekből is kiderült, hogy a Vasas gyakorlatilag letarolta a férfi mezőnyt. Hogy viszonyul ehhez a kajakos társadalom? Vannak irigyek?
- Akik nem elég intelligensek, és túl nagy önbizalmuk volt korábban, azoknál mindig kibukik az irigység ilyenkor. Aki ismer minket, és látja, hogy mennyi munkát fektetünk ezekbe az eredményekbe, azok viszont elismerik a teljesítményünket. De a világ mindig is ilyen volt, ezt ki kell bírni…
Hány vasasos sportoló hozhat el érmet Németországból?
- Ezt honnan tudnám most megmondani? Egyébként is, többet majd akkor fogok látni, ha hazajöttek, mert igazából az Eb is még csak egy szintfelmérő lesz, bár utána már kicsit okosabbak leszünk a jövőt illetően. Az biztos, hogy a következő válogatóig még minden képlékeny, és utána is jó taktikára lesz szükség, hogy a világbajnokságon is minél több vasasos résztvevő legyen.
Forrás: vasassc.hu/Jenkei Dániel
Fotó: Doba István
|